Quantcast
skip navigation
Home Northmen Box Northmen Field Northmen Women House League Tournaments About Registration

Welcome

Welcome to the official site of the Orangeville Northmen Minor Lacrosse Association

2001 Awards ODMLA Awards

Most Dedicated Player Awards - Rep Box

Tyke Division (Jr. A Northmen Award)
Minor - Erik Bradford
Major - Zachery Mitchell
Select - Andrew Vail

Novice Division (Tony Rose Memorial Award)
Minor - Blair Garrish
Major - Brandon Trotter
Select - Brady Sample

PeeWee Division (Hugh Brown Memorial Award)
Minor - Brandon Ivey
Major - Jonathan Thomson
Select - Richard Speers

Bantam Division (Craig Troll Memorial Award)
Bantam 1 - David Clevely
Bantam 2 - Justin Hamilton
Bantam 3 - Kyle Reid

Midget Division (Orangeville Minor Lacrosse Award)
Midget 1 - Nathan Sanderson
Midget 2 - Mark Forrester

Intermediate Division (Chris Graham Memorial Award)
Chad Tomlin 


Under 20 Womens' Field Awards

U20 Robb Mason Award
Dana Dobbie

U15 Karen Pirie Memorial Award
Jessica Pietz

Rookie of the Year
Kaillie Briscoe

Coaches Award - Unsung Hero
Kristy Alcorn

Most Improved Player
Cory Alcorn

Most Valuable Player
Dana Dobbie

Leading Scorer
Jackie Kartalev

Team Trophy/Most Dedicated/Most Sportsmanlike
Whitney Card

Most Defensive Player
Kathleen Thompson 

U20 Coaching Staff of the Year
Garry Dobbie
Jim Vincent
Phyllis Briscoe 


Most Dedicated Player Awards - Field

Novice Division (Sponsors Award)
Novice 1 - Jake Bowes
Novice 2 - Cody McMahon

PeeWee Division (Presidents Award)
PeeWee 1 - Kyle Kallay
PeeWee 2 - Luke Coyle
PeeWee 3 - Robert Lefler

Bantam Division (Briscoe Award)
Evan Kirk

Midget Division (Falkiner Award)
Midget 1 - Luke Worgan
Midget 2 - Robbie Koekkoek

Zone 10 Coach of the Year
Lindsay Sanderson

Sanderson Family Commemorative Volunteer Award
Kathy French

Ontario Lacrosse Association 2001- Promotion and Development Award
Minor Northmen

OLA 2001 Merv Mackenzie Award
(Given to the individual who has done the most to promote and develop lacrosse in Ontario)
Phyllis Briscoe

Jr. Northmen 2001 Builder Award
Phyllis Briscoe 


Provincial Championships

U20 Women's Field-Provincial "A" Champions
Intermediate- C Champions
Bantam Field C Champions 


Junior B Awards

Karen Pirie Memorial Award - Most Sportsmanlike player
Lee Dickie

Greenwood Construction Co. Ltd.-M.V.P. Regular Season
Josh Agar

The Water Specialist Inc.-Leading Scorer Playoffs
Mike Noble and Jon Mason(tie)

Chandler Family Award-Coaches Appreciation
Jeremy Rydall

Minor Northmen Award-Rookie of the Year
Mike Noble

The Fitzpatrick Family Award-Most Improved Player
Gary Thompson

Jim Brown Trucking Award-M.V.P. Playoffs
Travis Gault

The Pat Coyle Award-Northman of the Year
Warren Kruger

The Sanderson Sports Award-Leading Scorer Regular Season
Mike Noble

The Rose Family Award-Best Defensive Player
Jeremy Rydall

The Les Clark Memorial Award-Unsung Hero
Scott Paterson